Půjčky jsou od toho, aby lidem pomáhaly. Takže ani hypotéka už vás nemusí děsit. A to dokonce i v případě, kdy máte hluboko do kapsy, máte nižší příjem, nižší bonitu. Anebo to o vás alespoň tvrdí bankovní úředníci. Ovšem pozor, nevěřte vždy tomu, co uslyšíte v bance. I banky jsou omylné, tím spíše, že právě bonitu počítají podle univerzálních vzorců a posuzují ji podle univerzálních a velice přísných pravidel. A v tom je právě zakopaný pes. Univerzální pravidla nikdy nemohou spravedlivě a kvalitně popsat skutečný stav financí jednotlivce. Takže se snadno může stát, že i když vám v bance tvrdí, že vaše příjmy jsou pro získání úvěru příliš nízké, tak tomu tak ve skutečnosti není.
Nicméně pokud právě intenzivně pátráte po hypotéce bez dokládání příjmů, tak byste měli vědět to, že ve skutečnosti žádný takový finanční produkt neexistuje. Každý věřitel, ať už se obrátíte na banku, nebankovní společnost anebo jinam, si stav vašich financí vždy ověří. A tak je to správně, protože jen tak vás může uchránit před případnou katastrofou a pádem na dno vlivem špatně zvolené půjčky.
Jaké příjmy jsou dostatečné?
To, zda je váš příjem pro danou výši úvěru dostatečný či nikoli, můžete zkusit odhadnout i vy sami. Jednoduše tak, že si vezmete výši vašich pravidelných příjmů, a od nich odečtete výši vašich pravidelných výdajů. Pravidelné výdaje zahrnují především výdaje na jídlo, na bydlení, na dopravu, a jiné nezbytné výlohy. No, a jakmile tyto dvě položky odečtete, tak získáte částku, kterou můžete použít na úhradu pravidelných výloh spojených se splátkou úvěru i s úroky.
Je to tedy snadné. A přesně takovým způsobem bude postupovat i nebankovní společnost. Nebude vás posuzovat podle univerzálních vzorců, nýbrž čistě individuálně, takže se může snadno stát, že zjistí, že vaše příjmy jsou pro vámi požadovaný úvěr naprosto dostatečné.