S každým nákupem, zapadají nepoužívané potraviny dál od vašich očích až se postupně dostanou na místa, kde se na jejich existenci úplně zapomene. Takové potraviny často zabírají místo až do doby, kdy si jich při velkém úklidu konečně všimnete, ale bohužel jsou již po záruce či jejich kvalita se velmi snížila. Není ale vůbec těžké udržovat v potravinách pořádek a možná, že vás to nakonec bude i bavit.
Pryč se všemi zbytečnými potravinami
Proberte všechny potraviny, zda jsou ve vaší kuchyni opravdu využívané nebo pouze zabírají prostor ostatním. Nevyužívaným potravinám zkontrolujte datum trvanlivosti, a jestliže je potravina už po spotřební lhůtě, rozmyslete se, zda je konzumace takové potraviny stále ještě vhodná. Některé sušené potraviny jako například luštěniny, obiloviny či sůl drží svoji kvalitu i po době spotřební lhůty. Potraviny, které již nevyužijete, darujte. Vždy se snažte vyhnout vyhazování kvalitních potravin přímo do koše.
Zbavte se obalů
Jedním ze základních pravidel pro udržení pořádku v potravinách jsou nádoby, které neustále doplňujete. Jestliže se zbavíte obalů, ve kterých potraviny nakupujete, nedojde k jejich hromadění ve spíži, předejdete jejich možnému vysypání a vaše potraviny budou chráněny před potravinovými moli. Navíc, pohled na složené sklenice je daleko milejší než pohled na hromadu obalů, jejichž obsah se může snadno dostat ven.
Pojmenujte svoje potravinové nádoby
Nezáleží, jestli budete potraviny skladovat v plastových, skleněných či jiných nádobách, důležité je skladovat tak, abyste prodloužili životnost potravin a jejich umístění pro vás bylo přehledné. Nádoby je vhodné pojmenovat, abyste nic nemuseli složitě hledat.Termo etikety, štítkovač nebo samolepící etikety můžete využít při pojmenování nádob s potravinami nebo i zavařenin. Nezapomeňte nádoby vždy vracet na stejná místa, aby vše zůstalo uspořádané a přehledné.