Pokud máte doma předškoláka, pravděpodobně začínáte pomalu řešit nákup školního batohu. Jeho výběr není jednoduchá záležitost a nevyplatí se na něm šetřit, přece jen ho na svých zádech bude nosit vaše dítko. Co by takový batoh, nebo aktovka, měli splňovat?
Určitě by měli mít vyztuženou, anatomicky tvarovanou zádovou část, tak aby batoh zádům co nejvíce ulehčil a zbytečně je neničil. Popruhy batohu, či aktovky by měly být dostatečně široké, doporučují se nejméně 4 cm. Měly by být samozřejmě polstrované a snadno nastavitelné, naopak by ale neměly prokluzovat při zatížení batohu a během nošení by se neměly dotýkat krku. Dále by batoh neměl být těžký, jelikož už jeho obsah bude na jednoho prvňáčka až moc. Měl by tedy vážit méně než 1,2 kg.
Vzhledem k tomu, kolik toho bude muset unést, měl by mít batoh také určitou nosnost. Měl by se také brát ohled na snadné hledání v batůžku, proto není vhodné pořizovat batohy s mnoha kapsami, aby pak malý žáček netrávil půl přestávky tím, že hledá v batohu svačinu.
Důležitá je také bezpečnost, proto musí být batoh dostatečně viditelný a osázený reflexními prvky ze všech stran. Doporučují se také výrazné barvy.
Batoh, či aktovka by měli mít také pevné dno, nejlépe s plastovými hranami, které drží tvar aktovky, či batohu. Školní taška by měla být vyrobena z nepromokavého materiálu, a to proto, aby nedošlo k namoknutí učebnic. Dalším důvodem je také snadná omyvatelnost.
Při nákupu, nebo přinejmenším před nástupem do školy by se mělo dítě naučit aktovku otevírat. V případě batohu pravděpodobně problém nenastane, ale u aktovek se nácvik předem jistě vyplatí.
Batoh byste také měli vybírat tak, aby udělal dítěti radost a trochu mu ten nástup k povinné školní docházce zpříjemnil. Zkuste vybírat podle jeho vkusu. K některým batohům je možné dokoupit penál, pytlík na přezůvky, nebo například krabičku na svačinu se stejným motivem.