Předně bychom si měli ujasnit, že pro naše zdraví je ke konzumaci vhodná středně tvrdá voda. Tedy žádný extrém v podobě příliš měkké nebo naopak příliš tvrdé. Bohužel se tomuto hledisku nevěnuje příliš mnoho pozornosti v úpravnách pitné vody, tam se především sleduje toxicita, nikoli tvrdost. A tak se setkáte např. s tím, že v podhůří Hrubého Jeseníku pijí lidé z kohoutku vodu velmi měkkou (0,4 mmol/l) a naopak třeba na Mělnicku se čerpá voda velmi tvrdá (4,1 mmol/l).
Tvrdost způsobuje obsah rozpuštěných minerálů, především vápníku a hořčíku. Ty jsou potřebné pro naši výživu, zvláště tam, kde se lidé stravují nezdravě např. formou fast foodu. Z vody se navíc hořčík a vápník dobře vstřebává, protože se v ní nachází ve formě iontů.
Rozdílný pohled na jakost vody z různých hledisek
Odlišný pohled však můžeme zaznamenat u technických vymožeností, které vodu využívají jako nosné médium. Tam je vysoká mineralizace spíše na obtíž. Značné problémy mají domy a byty, které jsou napojeny na studny nebo na vodovodní řad s velmi tvrdou vodou, což se projevuje silnou mineralizací – usazováním vodního kamene ve varných konvicích, v bojlerech, v topných spirálách praček a myček https://www.stream.cz/adost/10002219-mycky nádobí.
Bohužel se nepříjemnosti týkají i potrubí a armatur, nánosy vápníku se ucpávají trubky, časem dochází k protékání nádržky na toaletách, vodní kámen se usazuje i v záchodové míse a to vše se musí pracně odstraňovat kyselinou octovou nebo citronovou, případně jinými způsoby.
Problémy se týkají také provozu vodních nádrží na koupání. Tam je zapotřebí přílišnou tvrdost vody v bazénu snížit speciálními stabilizátory, které si s vysokým obsahem rozpuštěných iontů poradí. Aplikují se tak, že se nejprve proměří a upraví pH a pak se dávkuje dle návodu podle objemu tekutiny v bazénu. Jestliže vyžadujete komplexní řešení změkčení vody v domácnosti, tedy i pro provoz praček a myček či varných konvic, je vhodné instalovat tzv. automatické změkčovače využívající regenerační tabletovou sůl.