Dům · 16.1.2021

Celoroční mobilní dům v porovnání s ostatními typy bydlení


Někteří esoterici tvrdí, že si k sobě přitahujeme (i podvědomě) bytosti podobného smýšlení a životní filosofie, a že když vykročíme vstříc vlastnímu štěstí (vlastní vůlí a vlastním rozhodnutím), to štěstí nám půjde naproti. Můžeme tento poznatek aplikovat v praktickém životě kupříkladu volbou životního stylu a způsobu bydlení.

Bydlet se dá různě, nyní si odmysleme osoby bez domova, které si tento úděl zvolily dobrovolně, a zkusme trochu počítat:

květiny v kuchyni

Hypoteční úvěr na vlastní dům – není pro každého, každý na něj nedosáhne a je to dlouhodobý závazek s nejistou budoucností a sázkou do loterie. Po celou tu dobu vás svírá sice nepatrný, ale chronický stres, kdy do hry promlouvá celá řada nepříznivých faktorů – věk, pracovní příležitosti, hospodářská recese, vlastní zdraví atd.

Pronájem – každý pronájem je rovněž jakousi sázkou, kdy o vašem způsobu života zčásti rozhoduje pronajímatel. Vše je dáno smluvními vazbami a ty hrají do karet vždy majiteli, nikoli nájemníkům.

kyblík jahod

Vlastní byt – pokud na něm nevázne bankovní či nebankovní dluh, je to vždy výhra. Ale ve hře jsou zas náklady na bydlení, a ty nebývají malé. Jde hlavně o částku do společného fondu na údržbu a provoz bytového domu a dálkové vytápění, kde stěží ušetříte.

Mobilní dřevostavba – mobilní dům celoroční nelze zajistit hypotékou, a tak zbývá jen financování v hotovosti, případně alespoň zčásti spotřebitelským úvěrem. Ceny těchto staveb jsou však mnohem přijatelnější než tržní ceny bytů a pevné domovní zástavby a většina zájemců se snaží o úhradu z vlastních úspor. Častým řešením je např. vlastní rekreační pozemek a náhrada mobilním domem stávající nevyhovující chaty. Podstatnou výhodou jsou ale provozní náklady, ty lze výrazně redukovat vytápěním dřevem, vlastní studnou, vařením na PB bombě, případně solárními kolektory či fotovoltaickými články.

4.3/5 - (3 votes)