Pracovat a mít ze své práce dobrý pocit, to člověka skutečně naplňuje. Dává to jeho životu smysl. Nutné je ale také pracovní stránku vyvážit dalšími životními rolemi. Každý má samozřejmě vedle svého profesního života také soukromý život a důležité jsou hlavně vztahy s lidmi, které je nutné udržovat. Vše musí být v rovnováze a tu musíme rozumně udržovat.
Počátky workoholismu
Určitě je možné věnovat se po určitý čas své profesi více. Zvláště u mladých lidí je to pochopitelné. Zapracovávají se na novém pracovišti, budují kariéru nebo mají zrovna potřebu vydělávat více peněz. Navíc, pokud nás práce naplňuje, je to pochopitelné. Horší to je ve chvíli, kdy naše práce začne ovládat i náš osobní život. Může to začít velmi nenápadně, ale nejbližší lidé v našem okolí to určitě poznají, protože se jim vzdalujete, jste prostě. Pracujete více než 12 hodin denně, a to také o víkendu a ve volných dnech. Chcete mít všechny své pracovní úkoly pod kontrolou. Mobil máte stále v pohotovosti.
Následky závislosti
Nabíráte si stále více a více úkolů a povinností a práci si nosíte i domů. Pravděpodobně ztrácíte zájem o jiné věci, něco jako volný čas nebo oblíbené koníčky pro vás vůbec neexistuje. Nejspíš budete také stále více nervózní, ve stresu a bez humoru. To už se člověk stává závislým na práci, tzv. workoholikem. Tato závislost pak ovlivňuje tělesné i duševní zdraví jedince. Špatný spánek, bolest hlavy a únava se stávají denním chlebem.
Související potíže
Kromě toho vás mohou postihnout další příznaky jako posedlost, kdy se nemůžete ani uvolnit a odpočinout si, protože když nepracujete, cítíte neklid a máte pocit viny. Nebo obsese, kdy stále jen přemýšlíte o pracovních problémech. Můžete se stát perfekcionisty a pokud podnikáte, bude se tato vaše vlastnost přenášet negativně i na vaše zaměstnance. Mají totiž pocit, že nikdy nedokáží splnit vaše požadavky na sto procent. Možná se z vás stane narcista, který nesnese žádné odmítnutí a odpor, to ve vás vyvolává nenávist k ostatním lidem i sobě samému.